Temat
Alimentacja jest jednym z rodzajów obowiązkowego świadczenia. Płacą je osoby fizyczne na rzecz innych osób fizycznych. Świadczenia w ramach alimentacji płaci się w regularnych odstępach czasowych. Termin ten jest ściśle powiązany z istnieniem obowiązku alimentacyjnego. Regulacje na jego temat znajdują się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w rozdziale III. Nosi on tytuł „Obowiązek alimentacyjny”.
Obowiązek ten polega w głównej mierze na dostarczeniu środków utrzymania oraz środków wychowania. Obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Jednym z najczęstszych obowiązków alimentacyjnych jest obowiązek rodziców wobec dziecka. W sytuacji, kiedy dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, rodzice są zobowiązani do alimentacji na jego rzecz. Alimentów mogą żądać od siebie również małżonkowie po rozwodzie.
Alimentacja to problem, który bardzo często porusza się w aspekcie prawa rodzinnego. Z nami dowiesz się m.in., kiedy masz prawo do alimentów, z czym taki obowiązek się wiążę. Przedstawiamy również, jak ściągnąć niezapłacone alimenty. Nasze teksty powstają z uwzględnieniem obowiązującego prawa i są co jakiś czas aktualizowane.
W poniższych artykułach przedstawiamy najważniejsze regulacje prawne dotyczące alimentacji. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one fachowej porady prawnej. Podczas niej uzyskasz więcej informacji z uwzględnieniem istotnych dla sprawy okoliczności. Czasem z pozoru nieistotne szczegóły mogą bowiem w znaczny sposób wpłynąć na przebieg sprawy. Jeśli potrzebujesz porady prawnej w konkretnej kwestii, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką.