O nas

Nasza kancelaria adwokacka to przede wszystkim zespół. Klientów wspieramy nie tylko doradztwem prawnym. Kancelaria stale współpracuje ze specjalistami z branży budowlanej, w tym architektami, rzeczoznawcami z zakresu m.in. motoryzacji, specjalistami z zakresu rachunkowości, tłumaczami przysięgłymi itp.

Sprawy rozwodowe Poznań - nasze doświadczenie

Jako kancelaria adwokacka specjalizujemy się w sprawach między innymi z zakresu prawa rodzinnego. Do tego zaliczają się przede wszystkim sprawy rozwodowe, które wymagają dużej uwagi i dokładnego rozpatrywania każdego przypadku. Właśnie dlatego do każdego klienta i do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie – analizując wszystkie konieczne aspekty i zapewniając fachową pomoc i doradztwo w tym zakresie. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie rozpatrywać również trudniejsze przypadki tak, aby klient, który się do nas zgłosi, mógł bez obaw przejść przez rozwód. Nasza siedziba mieści się w Poznaniu, ale działamy również w pobliskich miejscowościach.

Rozwód Poznań - umów się na konsultację

Siedziba kancelarii adwokackiej

Siedziba kancelarii adwokackiej znajduje się w Poznaniu, przy ul. św. Wojciech 10/7. Kancelaria posiada również swój oddział w Złotowie. Jednakże nie ograniczamy się w naszej działalności tylko do tych obszarów. Działamy również w pobliskich miejscowościach, takich jak Oborniki Wielkopolskie, Swarzędz, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Luboń, Pobiedziska czy Murowana Goślina. Dlatego jeśli chcesz otrzymać pomoc prawną w sprawie takiej jak rozwód, Poznań nie będzie jedynym miastem, w którym możesz ją od nas otrzymać.

Rozprawy, które mogą trwać przez długi czas to właśnie m.in. rozwody. Poznań z tego powodu jest najkorzystniejszą lokalizacją, jednak pobliskie miasta również będą odpowiednie.

Adwokat rozwodowy Poznań

Adwokat Krzysztof Śpiewak

Krzysztof Śpiewak

Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania odnośnie rozwodów

W oparciu o najczęstsze pytania naszych klientów przygotowaliśmy spis najważniejszych informacji dotyczących spraw rozwodowych. Jednak jeśli chcesz otrzymać profesjonalną poradę dopasowaną do Twojej sytuacji, umów się na spotkanie w naszej kancelarii.

Jak wziąć rozwód?

Podjęcie decyzji o rozwodzie często nie jest łatwe, dlatego należy zacząć właśnie od tego. Taka decyzja musi być dobrze przemyślana, najlepiej na spokojnie i bez emocji. Kiedy już zyskasz pewność, że chcesz ubiegać się o rozwód możesz przejść do dalszych kroków. Przede wszystkim przydatna może być w każdej sytuacji prawnej pomoc adwokata. Wyjaśni on na spokojnie całą procedurę i pomoże w jej zrozumieniu. Do otrzymania rozwodu konieczne jest dojście do całkowitego zerwania więzi między małżonkami, czyli brak więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej. Sięgając pomocy prawnika, możesz być pewny, że wszelkie formalności zostaną dopełnione, a cały proces przebiegnie prawidłowo.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozwodu?

Dokumenty składane przy rozwodzie dzielą się na obowiązkowe i fakultatywne. Do obowiązkowych należy przede wszystkim skrócony odpis aktu małżeństwa, a także odpisy aktów urodzenia małoletnich dzieci z tego małżeństwa. Dokumenty fakultatywne to te, które mogą stanowić dowód w procesie.

Czy sąd może odmówić orzeczenia rozwodu?

Zdarzają się sytuacje, w których sąd może odmówić orzeczenia o rozwodzie. Dzieje się tak w określonych sytuacjach, kiedy:

  • rozwód może wpłynąć negatywnie na dobro małoletnich dzieci, których rodzice się rozwodzą;
  • orzeczenie rozwodu oznaczałoby niezgodność z zasadami współżycia społecznego,
  • rozwodu żąda wyłącznie małżonek winny rozstania.

Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, więc nawet jeśli rzeczywiście wystąpiła jedna z powyższych sytuacji, sąd może udzielić rozwodu. Jeśli szukasz adwokata rozwodowego w Poznaniu, skontaktuj się z naszą kancelarią.

Jak długo trwa sprawa rozwodowa?

Sprawy rozwodowe mogą się różnić długością. Przede wszystkim zależy to od tego, czy sąd ma orzec o winie jednego lub obojgu małżonków, czy będzie to rozwód bez orzekania o winie. Jeśli jest to ten drugi przypadek, kiedy małżonkowie są zgodni w tej kwestii, wtedy postępowanie może zakończyć się nawet po pierwszej rozprawie. Może się to rozciągnąć w czasie, jeśli sąd odroczy wydanie wyroku lub jeśli materiał sprawy jest bardzo obszerny.W przypadku kiedy małżonkowie nie doszli do kompromisu, postępowanie może się wydłużyć. Im więcej okoliczności będzie musiało zostać analizowane przez sąd, tym dłuższe i bardziej skomplikowane jest postępowanie. Może trwać wtedy nawet parę lat, zwłaszcza jeśli małżonkowie wniosą apelację od wyroku rozwodowego pierwszej instancji.

Czy potrzebuję adwokata?

Wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście potrzebny będzie im adwokat, zwłaszcza kiedy obaj małżonkowie chcą się rozejść. Sprawy rozwodowe w Poznaniu i każdym innym mieście są jednak długim i jednym z bardziej stresujących procesów, a pomoc prawnika często okazuje się nieoceniona. Jeśli chcesz możliwe jak najbardziej ułatwić sobie ten czas, potrzebny będzie adwokat rozwodowy. Poznań i okolice są w zasięgu działania naszej kancelarii.

Ile kosztuje rozwód?

Sam pozew o rozwód wymaga wniesienia opłaty 600 zł. W przypadku sprawy bez orzekania o winie sąd zwraca połowę uiszczonej opłaty. Ciężko jednak dokładnie oszacować, jakie dodatkowe koszty mogą się pojawić podczas procesu. Przykładowo, może to być wniosek o zabezpieczenie postępowania, który kosztuje 100 zł. Dodatkowe opłaty są również potrzebne, kiedy chcemy przeprowadzić podział majątku lub eksmisję małżonka podczas rozwodu. Poznań nie różni się w tym zakresie od innych miast.

Jak zabezpieczyć kontakty z dzieckiem podczas procesu rozwodowego?

Rozwód może być długim i skomplikowanym procesem, w efekcie czego stosunki między małżonkami również mogą się pogorszyć. W takich sytuacjach często dochodzi do ograniczania lub utrudniania kontaktu z dziećmi przez jednego z rodziców. Jeśli obawiasz się, że kontakty z dzieckiem mogą być utrudniane, warto przy składaniu wniosku o rozwód dołączyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem.

Jak złożyć pozew rozwodowy w sądzie?

Należy zacząć od przygotowania pisma rozwodowego. Musisz go przygotować w trzech kopiach – pierwsza, oryginalna jest dla sądu, jedna dla małżonka i ostatnia dla nas samych. Każdy egzemplarz musi posiadać takie same załączniki, dlatego przed wysłaniem koniecznie to sprawdź. Oryginał może zostać wysłany pocztą lub osobiście złożony w biurze podawczym w sądzie. Egzemplarz dla drugiego małżonka również powinien zostać złożony w sądzie lub wysłany pocztą, razem z odpisem pozwu. W przypadku złożenia dokumentów osobiście należy poprosić o stempel sądu, który potwierdza, że został złożony do sądu konkretnego dnia. W przypadku wysłania pocztą należy zachować dowód nadania pozwu.

W jakim sądzie złożyć pozew rozwodowy?

Sąd właściwy do rozpoznania spraw rozwodowych to sąd okręgowy, w którego okręgu oboje małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, pod warunkiem, że jedno z nich nadal mieszka w tym okręgu. Kiedy natomiast żadne z małżonków nie przebywa już w tym okręgu, wtedy właściwym sądem będzie sąd okręgowy w okręgu strony pozwanej. Przykładowo rozwód w Poznaniu będą mogli wziąć małżonkowie, jeśli jeden z nich tam zamieszkuje.