Nasza kancelaria adwokacka z Poznania zajmuje się m. in. sprawami z zakresu prawa administracyjnego. Adwokaci posiadają odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz doświadczenie. Pomagamy z takimi sprawami z zakresu prawa administracyjnego, jak:
Nasi adwokaci podejmują się także kwestii takich, jak inwestycje drogowe, inwestycje budowlane oraz budowa nośników reklamowych i scalanie gruntów. Szczegółowe informacje na temat naszych usług uzyskają Państwo kontaktując się z naszą kancelarią adwokacką.
Prawo administracyjne reguluje sytuację prawną podmiotów, które nie są podporządkowane organom administracji publicznej. Reguluje stosunki między podmiotami, a organami administracji państwowej i samorządu terytorialnego. Obejmuje także normy, które dotyczą zasad ich działania oraz podejmowanych czynności. W Polsce prawo administracyjne reguluje zasady funkcjonowania administracji publicznej, nadaje obowiązki organom tejże administracji oraz określa postępowania administracyjne. Wyróżnia się również prawo urzędnicze, które reguluje status urzędników.
Sprawy administracyjne dotyczą zarówno życia prywatnych osób fizycznych, jak i osób, które prowadzą działalność gospodarczą.
Prawo administracyjne dzielimy na prawo administracyjne formalne oraz prawo administracyjne materialne. Prawo administracyjne formalne zawiera normy, które określają tryb postępowania organów administracji, wykluczając samowolę w ich działaniu. Źródłem norm prawa administracyjnego formalnego jest Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 – Kodeks Postępowania Administracyjnego.
Prawo administracyjne materialne zawiera normy, które określają strukturę organów administracji, zadania, a także prawa i obowiązki podmiotów stosunku administracyjnego. Źródła prawa administracyjnego materialnego to między innymi ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym, ustawa prawo budowlane, ustawa o prawie pobytu i zezwoleniu na pracę cudzoziemców.
Cechą wyróżniającą stosunki administracyjne jest to, że jednym z podmiotów jest organ administracji, który z mocy ustawy ma uprawnienia władcze względem drugiego podmiotu, co oznacza między innymi możliwość stosowania środków przymusu, określonych przepisami prawa.
Szukasz profesjonalnej pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami.
Tel: 697 566 050
Tel: 660 952 311
Tel: 602 853 470
kontakt@smadwokaci.pl Pon – Pt 09:00-17:00