Podważenie testamentu notarialnego jest możliwe, gdy przed sądem zostanie zgłoszony zarzut nieważności testamentu. W jakich przypadkach jest to możliwe i co decyduje o przyczynie nieważności? Z tego artykułu dowiesz się jak podważyć testament notarialny i w jakim czasie można to zrobić. Sprawdź!
Testament to dokument, w którym testator, czyli inaczej mówiąc spadkodawca, rozporządza swoim majątkiem w przypadku śmierci. Co ważne, testament może dotyczyć rozporządzenia tylko jednego spadkodawcy, to znaczy, że dwie osoby nie mogą spisać wspólnego testamentu. Testament raz sporządzony nie musi być ostateczny – w każdej chwili testator może odwołać cały testament, jak i jego pojedyncze zapisy. Czy każda osoba może sporządzić testament? Nie, testament mogą sporządzić jedynie osoby, mające pełną zdolność do czynności prawnych. Nie można go też sporządzić przez przedstawiciela, musi mieć charakter osobisty.
Jest wiele różnych rodzajów testamentów, kodeks cywilny dokładnie precyzuje każdy z nich. Najczęściej jednak spotykany jest testament:
Powyżej wymieniono najczęściej sporządzane rodzaje testamentów. Jak więc przeprowadzić podważenie testamentu?
O tym, czy nieważność testamentu może zostać stwierdzona, decyduje wola testowania samego testatora. Brak woli testowania stanowi element decydujący do uznania testamentu, czyli czynności prawnych, za niebyłą. Ustawa kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 stanowi, że:
Art. 945. Wady testamentu1. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:
1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
3) pod wpływem groźby.
Art. 82. kodeksu cywilnego:
Art. 82. [Stan wyłączający świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli]
Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.
Jak widać z powyższych przyczyn, choroby psychiczne czy zaburzenia mogą być powodem, aby stwierdzić nieważność testamentu. Stan świadomości spadkodawcy w chwili sporządzenia testamentu bada biegły z dziedziny psychiatrii sądowej, onkologii lub geriatrii. Dopuszczalne przez prawo w takim przypadku będzie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego lub przesłuchania świadków, nawet w sytuacji śmierci testatora.
Nieważność testamentu można stwierdzić, jeśli na skutek choroby testator może ulegać zewnętrznym wpływom lub naciskom innej osoby. Testament można też uznać za nieważny w przypadku, kiedy testator podczas spisywania testamentu był w stanie przemijającego zakłócenia czynności psychicznych. O takiej sytuacji mówi się, kiedy testator był np. pod wpływem alkoholu, gorączki lub narkozy, co spowodowało wyłączenie świadomości.
Zobacz też artykuł o sprzedaży mieszkania ze spadku.
Mówimy o takiej sytuacji, kiedy testator w chwili spisywania testamentu:
Takie sytuacje mogą być przesłankami do stwierdzenia nieważności testamentu.
Inne przesłanki, które mogą zdefiniować nieważność testamentu to m.in. sytuacja, kiedy testator działał pod wpływem błędu lub groźby. Działanie pod wpływem błędu określone jest w art. 84. kodeksu cywilnego.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).
Przy uznaniu błędu nie ma znaczenia czy dotyczy on treści testamentu, czy pobudek testatora podczas sporządzania testamentu.
Do uznania nieważności testamentu może dojść również, jeśli:
Każdy testament pisemny lub ustny, który jest obarczony wadą oświadczenia woli, może zostać podważony. Ważność testamentu jest oceniana przez sąd spadku, a za udowodnienie faktu odpowiedzialna jest osoba, która z tego faktu wywodzi skutki prawne.
Najbardziej problematyczne jest podważenie testamentu notarialnego. Wynika to z obowiązku notariusza o zadbanie o to, by testator był w pełni świadomy składanego oświadczenia woli, bez zewnętrznych wpływów czy wymuszeń. Jednak podważenie testamentu notarialnego nie jest niemożliwe. Dużo łatwiejsze niż w przypadku testamentu notarialnego będzie unieważnienia testamentu własnoręcznego.
Podważyć testament można jedynie poprzez zgłoszenie zarzutu nieważności testamentu przed sądem. Nie jest możliwe podważenie testamentu np. u notariusza. Żądać unieważnienia testamentu można w postępowaniach sądowych o:
Podważenie testamentu może być też jednym ze sposobów obrony w postępowaniu o wykonanie zapisu testamentowego.
Aby podważyć testament konieczne będzie udowodnienie przez osobę zainteresowaną, że sporządzony testament obarczony jest wadą prawną określoną w Art. 945 § 1 kodeksu cywilnego:
Art. 945. § 1.
Testament jest nieważny, jeżeli testator sporządził go:
- w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
- pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
- pod wpływem groźby.
Podniesienie zarzutu nieważności testamentu może zostać złożone przez osobę mającą w tym interes. Ważne jednak jest to, że interes w tym kontekście nie oznacza jedynie interesu prawnego, a raczej każde zainteresowanie sprawą.
Aby zgłosić zarzut nieważności testamentu, konieczne jest zachowanie odpowiednich terminów. Nie można tego zrobić po upływie trzech lat od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przesłance ku nieważności testamentu, a także po upływie lat dziesięciu od chwili otwarcia spadku.
Sprawdź też nasz artykuł o odrzuceniu spadku: https://smadwokaci.pl/odrzucenie-spadku/.