Dochodzenie odszkodowań Poznań

Jesteśmy kancelarią adwokacką udzielającą profesjonalnej pomocy prawnej w zakresie dochodzenia odszkodowań karnego w Poznaniu. Skupiamy adwokatów z doświadczeniem oraz odpowiednim przygotowaniem.

Odszkodowania Poznań

Nasza pomoc w zakresie odszkodowań:

 • dochodzenie odszkodowań lub zadośćuczynienia na etapie przedsądowym i sądowym,
 • przedprocesowa analiza roszczeń,
 • obsługa spraw sądowych przed sądami wszystkich instancji oraz przed Sądem Najwyższym (również przedprocesowa analiza roszczeń),
 • udział w negocjacjach ugodowych oraz opiniowanie i sporządzanie projektów ugód zarówno sądowych jak i pozasądowych,
 • badanie stanu prawnego, wynikającego z akt,
 • doradztwo np. w zakresie ochrony praw pasażerów,
 • reprezentacja klientów w postępowaniach administracyjnych,
 • sporządzanie pozwów do sądu cywilnego o zapłatę odszkodowania,
 • sporządzanie wniosków o unieważnienie decyzji,
 • udzielanie porad i opinii prawnych.
Opinie naszych klientów
 • Jeden z najlepszych prawników w Poznaniu. Wszystkie kwestie prawne dotyczące między innymi spraw cywilnych, rodzinnych, majątkowych i dotyczących prawa spółek wyjaśniane na bieżąco w sposób zrozumiały i przejrzysty. Wiedza, zaangażowanie jak i umiejetność przewidywania efektów planowanych działań na najwyższym poziomie.
  Z pełnym przekonaniem, godny polecenia fachowiec.

 • Bardzo polecamy Mecenasa Markiewicza. Podjął się pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy, którzy mieli problem z kartą pobytu i nabyciem nieruchomości. Dzięki jego zaangażowaniu, a przede wszystkim spokojowi i chłodnemu myśleniu wszystko udało się załatwić!

 • Z całego serca polecam kancelarię Pana Krzysztofa. Pełen profesjonalizm, rzetelne i indywidualne podejście do sprawy. Bardzo dobry adwokat oraz negocjator. Bez zastanowienia powierzyłbym mu kolejną sprawę ;)

 • Zwrócenie się z naszą sprawą do Kancelarii Adwokackiej Mec. Bartosza Mroczyńskiego to był strzał w 10tkę. Wspaniały adwokat. Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu jak sprawnie został rozwiązany nasz problem dotyczący spraw cudzoziemców. Polecam z całego serca.
 • Serdecznie polecam. Pełen profesjonalizm. Widać ogrom wiedzy jaki pan Mecenas posiada oraz zaangażowanie. W każdej chwili mogłem zadzwonić do Pana Bartłomieja i za każdym razem zostałem wysłuchany i odpowiednio pokierowany. Sprawa karna rozwiązana pomyślnie (chociaż była dość skomplikowana ). Widzę bardzo dużą różnicę na tle innych prawników, z którymi miałem do czynienia. Na pewno w razie potrzeby tutaj wrócę.

Odszkodowania - artykuły blogowe

Szkody prenatalne - wrongful life

Szkody prenatalne — wrongful life/birth/conception

Szkody prenatalne — wrongful life/birth/conception Szkody prenatalne to wydarzenia, które zaistniały przed narodzinami dziecka. Dzielimy...
Mała ustawa reprywatyzacyjna

Mała ustawa reprywatyzacyjna – Tekst

Mała ustawa reprywatyzacyjna – Tekst W sobotę w życie wchodzi tzw. Mała ustawa reprywatyzacyjna. Jej...

Odszkodowanie - najczęściej zadawane pytania

Kiedy skorzystać z pomocy prawnej w odszkodowaniach?

Istnieją trudne sytuacje, kiedy jest możliwe, że osoba poszkodowana napotka trudności w skutecznym prowadzeniu procesu przeciwko firmie ubezpieczeniowej, jeśli nie skorzysta z pomocy kancelarii prawnej. Ubezpieczyciel dysponuje zespołem ekspertów o bogatym doświadczeniu i wiedzy. W takim kontekście szanse na uzyskanie odszkodowania są znikome bez wsparcia prawnika specjalizującego się w tej dziedzinie. Decyzja o skorzystaniu z usług takiego prawnika często wiąże się z rozważeniem

Jakie są koszty pomocy prawnej w odszkodowaniach?

Przed formalizacją umowy z kancelarią prawną specjalizującą się w dochodzeniu odszkodowań, strony omawiają nie tylko szczegóły współpracy, ale także ustalają wysokość opłat związanych z usługami adwokackimi. Podczas kalkulacji kosztów brane są pod uwagę m.in.:

 • złożoność sprawy i jej stopień rozbudowania, z uwzględnieniem ewentualnych koniecznych postępowań, np. karnego i cywilnego w ramach różnych aspektów sprawy,
 • ilość pracy wymagana od prawnika,
 • potencjalna kwota odszkodowania, która może zostać uzyskana.

Ile czasu trwa sprawa o odszkodowanie?

To zależy od charakteru twojej sprawy. Jeśli jest to sprawa komunikacyjna, proces potrwa znacznie krócej niż w przypadku takich sytuacji jak np. poślizgnięcie się na nieodśnieżonym chodniku. Jeśli odniosłeś niewielkie i proste obrażenia, twój przypadek zostanie zakończony szybciej niż w sytuacji, gdy doznałeś poważniejszych i bardziej złożonych urazów ciała. Zazwyczaj w fazie polubownej procedura trwa od 3 do 6 miesięcy, natomiast w fazie sądowej może potrwać od roku do 2 lat. W przypadkach o szczególnym stopniu skomplikowania lub wysokich roszczeniach postępowanie sądowe może się wydłużyć do 3-4 lat, a w skrajnych nawet do 5 lat.

Jakie są dodatkowe koszty w sprawach o odszkodowania?

W kontekście wydatków w sprawach dotyczących odszkodowań aspekt finansowy nie ogranicza się jedynie do pomocy prawnej. Wniesienie pozwu wiąże się z natychmiastowym uiszczeniem określonej opłaty. Jej wysokość zależna jest od kilku czynników, takich jak wartość przedmiotu sporu (WPS), czyli kwota dochodzona bez wliczania odsetek, oraz tryb rozpatrywania sprawy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyróżniamy różne rodzaje opłat:

 • Opłata stała – pobierana w jednej stałej kwocie, niezależnie od WPS. Jej wartość nie może być niższa niż 30 zł i nie wyższa niż 5 000 zł.
 • Opłata stosunkowa – stanowi 5% kwoty WPS przekraczającej 20 000 zł (lub wartości przedmiotu zaskarżenia w przypadku apelacji), przy czym górny limit tej stawki wynosi 200 000 zł.
 • Opłata podstawowa – ustalona na poziomie 30 zł, stosowana w przypadkach, gdy przepisy nie przewidują opłat stosunkowych, stałych ani tymczasowych dla danej sprawy.
 • W uproszczonym postępowaniu sądowym, kiedy dochodzone roszczenia nie przekraczają 10 000 złotych, opłaty wahają się od 30 zł w górę.

Czy mogę się starać o odszkodowanie przed zakończeniem leczenia?

Tak, jest to nawet wskazane w takiej sytuacji. Im więcej czasu minie od zdarzenia, tym trudniej będzie udowodnić doznane szkody, co w rezultacie może skończyć się otrzymaniem niższego odszkodowania.

Jakie mam szansę na uzyskanie odszkodowania?

Jeśli nie jesteś jedynym sprawcą zdarzenia – na przykład jeśli jesteś pasażerem samochodu, który był zaangażowany w wypadek, lub doznałeś szkody w wyniku potknięcia się na nierównym chodniku, albo miałeś wypadek w miejscu pracy z powodu zaniedbań pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy – i jeśli twoja sprawa nie przedawniła się, masz pełne szanse na otrzymanie odszkodowania.

Czy jeśli sprawca wypadku kierujący samochodem zbiegł z miejsca zdarzenia, należy mi się odszkodowanie?

Tak, w takim wypadku osoba poszkodowana otrzymuje odszkodowanie. Wysokość takiego odszkodowania jest taka sama, jak w przypadku, kiedy sprawca jest znany, różni się natomiast instytucja, która wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej.

Czy w przypadku doznania obrażeń nie z mojej winy należy mi się odszkodowanie, pomimo braku wykupionego ubezpieczenia?

Jeśli nie ponosisz winy za to zdarzenie, nie byłeś jego sprawcą, to przysługuje ci odszkodowanie. Nie ma znaczenia czy osoba poszkodowana była ubezpieczona, ponieważ odszkodowanie jest wypłacane przez ubezpieczyciela sprawcy odpowiedzialnego za zdarzenie.