Jesteśmy kancelarią adwokacką udzielającą profesjonalnej pomocy prawnej w zakresie prawa autorskiego w Poznaniu. Skupiamy adwokatów z doświadczeniem oraz odpowiednim przygotowaniem.
Prawo autorskie jest gałęzią prawa cywilnego i jest zespołem norm prawnych, które wchodzą w skład prawa własności intelektualnej. Zbiera również prawa przysługujące autorom utworów, dzięki którym mogą oni decydować o eksploatacji utworu oraz czerpać z niego korzyści finansowe. W Polsce prawo autorskie regulowane jest przez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która została przyjęta w roku 1994. Podstawowym rozróżnieniem dla prawa autorskiego jest podział na prawo autorskie osobiste oraz majątkowe. Należy podkreślić, że osobiste prawa autorskie nigdy nie wygasają i są przede wszystkim prawem do wiązania nazwiska twórcy z jego dziełem. Majątkowe prawa autorskie natomiast są zbywalne i wprowadzono je w celu zabezpieczenia interesów finansowych twórców.
Cele ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest ochrona utworów. Pod pojęciem prawa autorskiego należy rozumieć uprawnienia przysługujące autorowi utworu. Prawa pokrewne obejmują z kolei takie uprawnienia, jak prawa artystów wykonawców (np. aktorów), prawa producentów fonogramów i wideogramów. Przedmiotem prawa autorskiego jest utwór, natomiast przedmiotem praw pokrewnych rezultaty pracy twórczej pozostałych podmiotów.
Najważniejszym pojęciem dla całej ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych jest utwór, którego definicja znajduje się już w pierwszym artykule ustawy. Prawo autorskie ma chronić takie wytwory, jak np. utwory muzyczne, programy komputerowe, utwory plastyczne oraz utwory literackie.