Jak odzyskać ziemie zabrane przez państwo bez ustawy reprywatyzacyjnej?

Jak odzyskać ziemie zabrane przez państwo bez ustawy reprywatyzacyjnej?

Odzyskanie nieruchomości od skarbu państwa

W związku z wydarzeniami w Warszawie bardzo popularnym tematem stało się odzyskiwanie majątków zabranych właścicielom przez Państwo Polskie w różnych okresach po II Wojnie Światowej. Niewątpliwie istnieje konieczność uchwalenia ustawy regulującej tę materię. Jednakże jej brak nie oznacza, że dawni właściciele nie mogą dochodzić zwrotu bezprawnie odebranych nieruchomości, bądź odszkodowania odpowiadającego ich wartości. Jak odzyskać ziemie zabrane przez państwo?

Potrzebujesz porady prawnej?

W praktyce nieruchomości po II Wojnie Światowej były zabierane właścicielom na podstawie:

  1. dekretu PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej oraz przepisy wydane na podstawie tego dekretu (Dziennik Ustaw z 1945 r., nr 3, poz. 13 ze zmianami)
  2. dekretu PKWN z 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa (Dziennik Ustaw z 1944 r., nr 15, poz. 82 ze zmianami)
  3. dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dziennik Ustaw z 1945 r., nr 50, poz. 279);
  4. dekretu z 28 listopada 1945 r. o przejęciu niektórych nieruchomości ziemskich na cele reformy rolnej i rolnictwa (Dziennik Ustaw z 1945 r., nr 57, poz. 321).
    Aktów prawnych związanych z nacjonalizacją ziemi było więcej, jednakże znakomita ilość nieruchomości została zabrana właścicielom w oparciu o regulacje wymienione powyżej.

Zobacz również: https://smadwokaci.pl/ochrona-dobr-osobistych/

Odzyskanie nieruchomości od skarbu państwa, czyli jak odzyskać ziemie zabrane przez Państwo

Aktualnie kwestię zwrotu nieruchomości zabranych przez państwo w celu realizacji inwestycji publicznych np. budowa drogi reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Przepisy tej ustawy nie mają jednak większego zastosowania w kwestii odzyskiwania nieruchomości zabranych przez państwo po II Wojnie Światowej.

Jak odzyskać ziemie zabrane przez państwo?

Sposobem na skuteczne podważenie decyzji nacjonalizacyjnych jest skorzystanie z drogi postępowania administracyjnego. Głównym założeniem tej „ścieżki” postępowania jest wzruszenie decyzji podejmowanych w odniesieniu do konkretnej nieruchomości i przykładowo poprzez stwierdzenie ich nieważności na podstawie art. 156 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.). Przy czym zasadność wszczęcia tego postępowania uzależniona jest zazwyczaj od uzyskania korzystnych rozstrzygnięć w zakresie stwierdzenia przez organy administracji państwowej, że dana nieruchomość z różnych względów nie mogła zostać znacjonalizowana. Kwestię tę należy rozpatrywać oddzielnie dla każdego z przypadków, jeśli się odzyskać ziemie zabrane przez państwo.

Następnie po uzyskaniu korzystnych rozstrzygnięć można domagać się zwrotu zabranego mienia lub jeżeli z jakiś powodów nie jest to możliwe odszkodowania z tego tytułu. Biorąc pod uwagę aktualne ceny nieruchomości jeżeli jest się osobą, której nieruchomości zostały odebrane po II Wojnie Światowej lub spadkobiercom takiej osoby warto poświęcić trochę czasu i energii na zbadanie możliwości odzyskania takiego majątku (w szczególnym przypadku odzyskania nieruchomości od skarbu państwa).

Zobacz inne wpisy z zakresu prawa nieruchomości.

Jak odzyskać ziemie zabrane po wojnie?

Prowadzone przez nas kancelarie mają długoletnie doświadczenie w tym zakresie i wiele nieruchomości udało się nam dotychczas odzyskać ziemie zabrane przez państwo dla ich prawowitych właścicieli. Co warte odnotowania takie postępowanie nie jest również bardzo drogie, gdyż toczy się głównie w trybie postępowania administracyjnego. Największą jego niedogodnością jest czas trwania, jednakże z doświadczenia wiemy, iż cierpliwość w tej materii niejednokrotnie popłaca.

Powiązane posty

36 Odpowiedzi
  1. Iwona Ksi!ąžkiewicz

    Dzień Dobry moim dziadkom zabrano po wojnie w ramach kolektywizacji 15ha ziemi w latach 50tych czy jest szansa by je odzyskać lub na jakieś zadośćuczynienia ?nie pozostały żadne dokumenty ale żyją swiadkowie

    1. Adwokat Bartłomiej Markiewicz

      Szanowna Pani Iwono, w takich sprawach zawsze warto sprawdzić możliwości. Świadkowie są już jakimś punktem zaczepienia, może warto poszukać w archiwach. Proszę o kontakt telefoniczny, postaramy się pomóc.

      1. Cyprian

        Witam,
        Posiadam dokument od Kierownika Działu Urządzeń Rolnych z roku 1956, z którego wynika, że zabrane ziemie poniemieckie mają nowego właściciela, a moja krewna może ubiegać się o ziemie na terenach Ziem Odzyskanych. Czy istnieje możliwość odzyskania gospodarstwa?
        Pozdrawiam, Cyprian

    2. Weronika

      Witam,
      Mój dziadek należał do bardzo zamożnej rodziny. Mieszkali w Drohobyczu, który należy dzisiaj do Ukrainy. Po II WŚ Rosjanie skonfiskowali cały majątek a dziadka i jego brata wywieźli do obozu na Syberii. W latach 90tych udało się odzyskać tylko około 10%, ponieważ rodziny nie było stać na dalsze prowadzenie sprawy. Zostało to wypłacone ze skarbu państwa RP, ponieważ prawnicy twierdzili, że w innym wypadku trzeba pozwać Rosję. Czy to jest jedyne wyjście? Czy jest szansa, żebym jako wnuczka, po tylu latach odzyskała to co zostało zagrabione? Wiem też, że nigdy oficjalnie nie zostało uznane to za własność dziadka, a nie wiem czego konkretnie dotyczyło odzyskane 10%. Czy jeśli została zawarta ugoda, to jest możliwość, żeby sprawę w jakiś sposób reaktywować? Moja ciocia jest sędzią i trzyma wszystkie oryginalne dokumenty w domu, ale nie poczuwa się do odzyskania tego, o czym dziadek marzył do śmierci. Jakie prawa w tej sprawie, mnie jako wnuczce, przysługują?

      1. Adwokat Bartłomiej Markiewicz

        Szanowna Pani Weroniko,

        Opisana przez Panią sprawa wymaga głębszej analizy. Proszę ewentualnie o kontakt telefoniczny, wówczas może będę w stanie odpowiedzieć na Pani wątpliwości.

  2. Krystyna

    Witam,moja mama miała zapisane gospodarstwo testamentem ,który na obecną chwilę nie wiem gdzie to odszukać, a od 20 lat gospodarstwo zostało zabrane na rzecz panustwa, czy istnieje możliwość teraz odzyskania gruntów które zabrało Państwo i poradzili lasy .

  3. Marcin

    Witam Panie Bartlomieju. A co w przypadku spolek prawa handlowego ? W tym przypadku w latach 90 przedsiebiorstwo zostalo sprzedane podmiotowi zagranicznemu. Za okres wojny Niemcy wuyplacili odszkodowanie. Jakies papiery sa ale czy jest sens ?

    1. Adwokat Bartłomiej Markiewicz

      Szanowny Panie Marcinie, jeśli zostało wypłacone odszkodowanie to raczej nie ma szans na jakikolwiek zwrot majątku, ale zaznaczam, iż pewności nie mam. To wymagałoby analizy całej sprawy i posiadanych przez Pana dokumentów.

  4. Marcin

    Witam.

    Odszkodowanie wyplacone bylo przez rzad Niemiec za bezprawne wykorzystanie fabryki podczas okupacji. Podczas wojny produkowane tam byly menazki wojskowe. Wspomnialem o tym tylko dlatego ze wtedy byla robiona juz weryfikacja stanu wlascicielskiego. Niepotrzebnie wprowadzilem w blad.

  5. Agnieszka

    Robiąc drzewo genealogiczne znalazłam informacje, że kuzyni mojej psa psa babci mieli dosyć duzy majątek. Został on przejęty najpierw przez Niemców potem przez Skarb Państwa. Obecnie dworek stoi opuszczony, a ziemia rozparcelowana – stoja na niej liczne budynki. Czy jeśli jest to linia boczna mojej rodziny, jest szansa odzyskac taki dworek? Z tego co wiem spadkobiercy w prostej linii nie żyją. W jaki sposób muszę udokumentować pokrewieństwo? Mam akty urodzenia i śmierci. Czy w ogóle takie mienie przejęte tuz po wojnie da się odzyskać ( na ziemi stoi m.in. szkoła A w samym dworku bylo przedszkole)?

    1. Adwokat Bartłomiej Markiewicz

      Szanowna Pani Agnieszko, wydaje się z opisu, że istnieje możliwość podjęcia działań w Pani sprawie. Proszę o kontakt telefoniczny.

  6. Celina

    Witam jestem jedyna spadkobierczyna po pradziadkach dziadkach mamie itd. Prawdopodobnie dziadek lub moj pradziadek mieli gospodarstwo rolne ale zostalo zabrane. W ksiedze wieczystej grunt nalezy do skarbu panstwa wiec niewiem czy babcia byla wpisana jako wlasciciel.W ksiedze wpisany jest dekret z 1944.r vzy jest szansa by to ustalic i oddzyskac to gospodarstwo? Stoi tam maly opuszony domek.

    1. Adwokat Bartłomiej Markiewicz

      Najlepszym sposobem będzie skontaktować się z prawnikiem zajmującym się tego typu kwestiami na Litwie, bowiem nie rozciąga się tam polska jurysdykcja, wiec nie mogę się wypowiadać na ten temat.

  7. Jolanta

    Dzień dobry!
    Panie Bartłomieju nie daje mi spokoju sprawa wywłaszczenia działki moich dziadków w roku 1959 lub 1960 na mocy ustawy z dnia 12.03.1958 roku, bez jakiegokolwiek odszkodowania. Zaznaczam że żyje moja mama, córka właścicieli. Czy według Pana istnieje jakakolwiek możliwość rozstrzygnięcia w tej sprawie? Zaznaczam ze jestem w posiadaniu zaświadczenia o przejęciu w/w gruntu.

  8. Wiktoria

    Witam,
    Pradziadkowie mieli przed wojną prawo do dużej ilości pól na górnym śląsku. Po wojnie zarzucono im niemieckie obywatelstwo i odebrano cały majątek. Udało się odzyskać polskie obywatelstwo jednak nie otrzymali żadnego zwrotu oraz odszkodowania. W latach 90′ zostały podjęte próby odzyskania ziem ale wniosek został wtedy odrzucony ze względu na brak ustawy przewidującej odszkodowania za wysiedlenia powojenne. Posiadam dokumenty własnościowe i potwierdzające obywatelstwo. Czy są szanse na odzyskanie ziem lub odszkodowanie po tak długim czasie jeśli większość działek jest już sprzedana developerom?
    Pozdrawiam

    1. Adwokat Bartłomiej Markiewicz

      Szanowna Pani Wiktorio, w celu udzielenia odpowiedzi na Pani pytanie w pierwszej kolejności niezbędna jest analiza dokumentacji dotyczącej tych ziem. W następnym kroku byłoby dopiero możliwym udzielenie odpowiedzi na Pani pytanie.

  9. Teresa

    Dzień dobry,
    Moim dziadkom odebrano x h ziemi w ramach ustawy rolnej. Mamy wszystkie dokumenty, mój ojciec próbował odzyskać ziemie lub zadośćuczynienie niestety bez skutku. Wiązało się to jedynie z dość wysokimi kosztami opłat za prawnika. Czy ziemie zabrane przez ustawę rolną da się odzyskać? Mamy bardzo dużo materiału dowodowego, niestety do tej pory to nic nie dało gdyż ustawa nadal obowiązuje. Czy jest pan w stanie pomoc? Proszę o szczerą odpowiedź gdyż nie ukrywam jesteśmy zmęczeni próbami odzyskania majątku.

    1. Adwokat Bartłomiej Markiewicz

      Szanowna Pani Tereso,

      Możliwe, że istnieje możliwość odzyskania ziemi. Jednakże nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie bez analizy dokumentów, które Państwo posiadają. Proszę o kontakt telefoniczny, może wtedy będę w stanie powiedzieć nieco wiecej.

  10. Anna

    Witam ,rodzice mojego męza kupili dzisłkę od rady parafialnej i księdza proboszcza ,akt notarialny nie został sporządzony pomimo ze ksiądz wziął pieniądze ,na części działki pobudowano ośrodek zdrowia ,pozostałą część działki rodzice męża zapisali w czasie kiedy robiono zapisy uwłaszczeniowe w latach 70.
    Majątek po rodzicach został przekazany w całości mojemu mężowi .
    Na zakup całej działki mamy umowę spianą pomiędzy księdzem.a rodzicamui męża .
    Czy jest szansa uzysksnia ods,kodowania za zabraną część działki ?

    1. Adwokat Bartłomiej Markiewicz

      Szanowna Pani Anno,

      Aby udzielić pewnej odpowiedzi musiałbym znać więcej szczegółów. W chwili obecnej mogę wskazać, iż istnieje zagrożenie, że ze względu na upływ czasu jakiekolwiek roszczenia mogą być przedawnione.

  11. Piotr

    Dzień dobry, czy w obecnie funkcjonującym systemie prawnym istnieje jeszcze jakakolwiek droga dochodzenia odszkodowania za mienie odebrane po II WŚ? Mojej rodzinie odebrany został pałac wraz z parkiem i prawie 300ha ziemi. Pałac został rozebrany w latach 50tych a ziemia rozparcelowana. Przez lata różne były interpretacje urzędów dotyczące tych spraw, i reformy rolnej więc w rezultacie rodzina nigdy nie wszczęła postępowania administracyjnego. Czy po nowelizacji kpa zostaje jeszcze jakakolwiek ścieżka?

  12. Andrzej

    Witam , moim dziadkom w latach 70 tych odebrano gospodarstwo z zabudowaniami . Na tym terenie przez około 40 lat prowadzono kopalnie piasku. Obecnie kopalnia nie funkcjonuje od około 15 lat (brak pokładów Piasku).
    Dodam że dziadkowie otrzymali za to gospodarstwo , mieszkanie w bloku , nie wiem czy jakieś pieniądze też dostali czy nie.
    Na tym terenie jest teraz zbiornik wodny (nieużywany) . Czy jest szansa aby odzyskać ten teren ?

    1. Adwokat Bartłomiej Markiewicz

      Szanowny Panie Andrzeju, w mojej opinii nie ma podstaw do odzyskiwania tego terenu.

  13. Marek

    Witam .Mój dziadek posiadał przed wojną 45ha lasu i 28ha łąg i pól ornych .Mam na to dokumenty z Regionalnej dyrekcji lasów państwowych z 1999 roku ,oraz z Powiatowego Urzędu Ziemskiego z roku 1945. Po wojnie zabrało mu to Państwo. Czy jest możliwość odzyskania tego terenu lub otrzymania odszkodowania.

    1. Adwokat Bartłomiej Markiewicz

      Szanowny Panie Marku, aby móc odpowiedzieć na Pana pytanie potrzebowałbym więcej szczegółów.

      1. Olek

        Dobry Wieczór!!
        Jestem w podobnej sytuacji jak Pan Marek (13.01.2922). Jestem współwłaścicielem wcześniejszej działki budowlanej, która została zabrana na strefę ochronną (Natura 2000). O tym, że jestem współwłaścicielem działki decyzją podjął sąd. Czy jest możliwość odzyskania terenu lub otrzymania odszkodowania?

  14. Marta

    Witam. Mój pradziadek był Niemcem, mieszkał i miał ziemię pod Kaliszem. Po wojnie odebrano im ziemię. Dwoje jego synów wyjechalo do Niemiec, dwoje zostało w Polsce. Gdy moj wujek udał się do gminy w celu odzyskania ziemi,dowiedział się, że może ja odkupić. Czy jest szansa na odzyskanie majątku w Polsce. Pozdrawiam Marta

    1. Adwokat Bartłomiej Markiewicz

      Pani Marto, to czy możliwe jest odzyskanie ziemi wynika z wielu składowych, abym mógł pomóc potrzebowałbym znać więcej szczegółów.

  15. Marika

    Witam w latach 70 zabrali babci ziemie na cele publiczne za co „zaplacili” symboliczna kwotę w akcie notarilanym mamy iż zostalo zabrane 0,57ha a w rzeczywistości po pomiarach okazało się że iż jest tam 0,64 ha i tez za taka poqoerzchnie babcia placila podatek na co posiada dokumenty. Moje pytanie zatem jest gdzie jest brakujące 7 arów i czy jest szansa na odzyskanie tego bądź uzyskania odszkodowania?

  16. Monika

    Odnośnie wyżej napisanego komentarza to majątek został zabrany przez państwo ale nie wiem na jakiej podstawie. I jeszcze jak się ma obecna ustawa zasiedzenia przez państwo. pozdrawiam

  17. Monika

    Witam mój dziadzio był niemcem były to rejony dawnych Prus w okolicach Inowrocławia , był to dom z budynkami gospodarczymi 11 morgów(ok8h) właścicielem był jego brat który po II wojnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych potem przepisał to wszystko na dziadka. Dziadkowi odebrało to państwo Polskie ale nie wiem na jakiej podstawie. Mam akt notarialny w dwóch językach i opis posiadłosci. Moja mama i babcia próbowały to odzyskać ale zadna instytucja nie umiała się odnieść do pism które wysyłały , ostatnie pismo jest do ministerstwa gdzie to było tuż po upadku koumuny i odpowiedz była aby poczekać na ustawę reprywatyzacji. Mam sporo dokumentów. Czy jest możliwość odzyskania i jak się ma do tego obecna ustawa zasiedzenia przez państwo. pozdrawiam

    1. Adwokat Bartłomiej Markiewicz

      Szanowna Pani Moniko,

      Aby móc odnieść się do przedstawionej przez Panią kwestii musiałbym znać nieco więcej szczegółów. Jeśli to możliwe to proszę o kontakt telefoniczny (697 56 60 50).

  18. Emil

    Dzień dobry moi pradziadkowie mieli gospodarstwo rybackie w Bielsku Gmina Międzychód odebrano im to najpierw przez Niemców robiąc tam laboratorium do badań broni chemicznej a dalej po II Wojnie Światowej przez obecne władze powojennej. Od lat 60 pradziadkowie starali się by odzyskać swoją własność poumierali oni dalej dziadkowie i rodzice. Pozostał spadek do odzyskania na który składa się 96h istotne jest to że wszystko udokumentowano co ile i komu się należy w sporządzonej linii spadkowej. Sprawy w sądzie w Szamotułach nie było końca Agencja Rolna i Starostwo Międzychód umywało ręce co rusz wymyślano że niby czegoś brakuje coś zaginęło itd nowe wyliczenia i opisy przez biegłego geodetę są po naszej stronie. Wyrok zapadł lecz w ocenie Sądu Państwo nieruchomości nam nie odda ale wskazano że każdy ze spadkobierców może się starać o odszkodowanie tyle tylko że odebrano nam obszar jeziora Bielskiego które przez te lata Agencja Rolna dzierżawi gospodarstwu rybackiemu z Sierakowa biorąc za to profity. Przyszedł moment że można się zacząć starać o odszkodowanie nawet samemu a nie jak to było jakiś czas temu było wymagane całym układem spadkowym. Proszę o pomoc Łączę Pozdrowienia.

Zostaw komentarz

Kategorie wpisów